Results for MORAY Mega Mix Forres SOUL - 27-Oct-2018 - Provisional

Class Results

Open Men

Results

7.125km 165m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alexander Chepelin EUOC M21 45:52  
2nd Eddie Narbett EUOC M20 48:05 +2:13
3rd Finn Lydon EUOC M20 49:35 +3:43
4th Max Bloor EUOC M18 51:40 +5:48
5th Calum McLeod EUOC M21 53:49 +7:57
6th Alastair Thomas EUOC M18 53:50 +7:58
7th Will Hensman FVO M35 54:19 +8:27
8th Jack Gomersall GRAMP M21 55:32 +9:40
9th Simon Gardner CLYDE M21 56:36 +10:44
10th Duncan Robertson ESOC M18 56:47 +10:55
11th Callum White EUOC M21 59:02 +13:10
12th Ben Brown ESOC M18 62:11 +16:19
13th Robin Galloway INT M50 63:15 +17:23
14th Aleksandr Vikentev GUOC M21 65:50 +19:58
15th Joseph Goodwin WCOC M18 65:51 +19:59
16th Michael Stanwix EUOC M20 66:47 +20:55
17th Tyler Morrison ESOC M21 74:51 +28:59
18th Colin McArthur MOR M21 75:02 +29:10
  Mark Nixon FVO M21 m7-9 m11-30  
  Andrew Lindsay EUOC M21 m5-15  
  Thomas Wilson EUOC M21 m1-5  
  Tom Lines EUOC M20 m7-11 m13-16 rtd  

Open Women

Results

6.35km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Claire Ward INT W40 52:03  
2nd Alison Campbell BASOC W21 59:19 +7:16
3rd Rachel Kirkland INT W45 60:40 +8:37
4th Elitsa Atanasova GUOC W20 62:13 +10:10
5th Laura Hindle FVO W20 67:23 +15:20
6th Michaela Kolistanikova AUOC W21 67:37 +15:34
7th Carolyn Hindle FVO W21 67:45 +15:42
8th Jane Pottie BASOC W35 68:54 +16:51
9th Josie Gomersall GRAMP W18 69:44 +17:41
10th Jennifer Atkinson ELO W35 71:36 +19:33
11th Kaisa Oikkonen MOR W35 75:51 +23:48
12th Alexandra Boloux EUOC W20 79:38 +27:35
13th Isobel Setford GUOC W21 86:20 +34:17
  Mairi Weir MOR W18 m24-27  
  Jennifer Allison ESOC W21 w24  

Course 1 Open

Results

7.125km 165m

Pos Name Club Age Class Time Behind

Course 2 Open

Results

6.35km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st David Owens ECKO M45 90:29  
  Melissa Aliouat GUOC W18 m9 rtd  

Course 3 Open

Results

5.725km 130m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Malcolm Aldridge MOR M60 94:51  
  Dawn Goddard FVO W50 m1-2 m4  
  Christian Chapman-Bird GUOC M21 m24  

Course 4 Open

Results

4.075km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Robbie Peal EUOC M20 39:27  
2nd Mary Ross INT W45 41:50 +2:23
3rd Kirsty McArthur MOR W21 54:35 +15:08
4th Zoë MacKenzie INVOC W40 62:17 +22:50
5th Victoria Graham GUOC W21 65:45 +26:18
6th Claire Acheson   W30 87:39 +48:12
  Ali Wiseman MOR W45 m21-22  

Course 5 Open

Results

3.175km 85m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Vicky Thornton MDOC W55 48:52  
2nd Sally Mccartney CLYDE W50 64:56 +16:04

Course 6 Open

Results

3.5km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Thomas Brownsort ELO M18 39:08    

Course 7 Open

Results

1.825km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jamie Connor FVO M12 15:54  
2nd Hannah Inman FVO W10 24:42 +8:48

Hypervet Men 75+

Results

3.175km 85m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Douglas Murray MOR M80 49:41  

Junior Men 16-

Results

3.5km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Angus Ivory INT M14 25:55    
2nd Sam Crawshaw SYO M14 26:41 +0:46  
3rd Alastair Mccartney CLYDE M14 29:37 +3:42  
4th Herbie Ashworth WCOC M14 33:23 +7:28  
5th Jonty Goodwin WCOC M16 46:33 +20:38  

Junior Women 16-

Results

3.5km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind Excl Excess
1st Isobel Howard MOR W14 32:19    
2nd Faith Kenyon MOR W14 37:17 +4:58  
3rd Ida Oikkonen MOR W14 45:04 +12:45  
4th Morven Farquharson GRAMP W14 46:44 +14:25  
5th Carrie Brown MOR W14 51:02 +18:43  
6th Kirsty Farquharson GRAMP W14 56:14 +23:55  

Supervet Men 55+

Results

5.725km 130m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ian Maxwell RR M55 50:22  
2nd Donald Petrie CLYDE M60 51:21 +0:59
3rd Adrian Chapman MOR M55 55:23 +5:01
4th Sam Gomersall GRAMP M55 56:27 +6:05
5th Keith Brown ESOC M55 56:49 +6:27
6th Graham McIntyre INT M60 57:00 +6:38
7th Nick Barr MOR M55 59:30 +9:08
8th David Frame TAY M60 59:51 +9:29
9th Roger Thomas WCOC M55 61:42 +11:20
10th Gary Longhurst FVO M55 62:56 +12:34
11th Pete Lawrence GRAMP M55 65:53 +15:31
12th Crawford Lindsay ESOC M60 66:07 +15:45
13th Peter Brownsort ELO M55 66:17 +15:55
14th Keith Roberts MAROC M55 68:09 +17:47
15th Donald Grassie MOR M60 74:29 +24:07
16th Paul Furness MOR M60 79:26 +29:04
17th Rory Percival HH M50 82:29 +32:07
18th James Morrison ESOC M60 97:17 +46:55

Supervet Women 55+

Results

4.075km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alison Cunningham ESOC W55 39:09  
2nd Lesley Gomersall GRAMP W55 43:41 +4:32
3rd Eileen Maxwell RR W55 43:57 +4:48
4th Tricia Alston INT W55 46:17 +7:08
5th Amelia Petrie CLYDE W60 49:51 +10:42
6th Fiona Hendrie FVO W55 50:23 +11:14
7th Sally Lindsay ESOC W60 52:23 +13:14
8th Morag McIntyre INT W55 54:52 +15:43
9th Sheila Strain ELO W70 56:10 +17:01
10th Carole Chapman MOR W55 56:16 +17:07
11th Hazel Hindle MDOC W55 57:19 +18:10
12th Elizabeth Furness MOR W60 61:00 +21:51
13th Deborah Goodwin WCOC W55 62:44 +23:35
14th Pauline McAdam RR W60 65:48 +26:39
15th Jan Kersel ECKO W60 66:49 +27:40

Ultravet Men 65+

Results

4.075km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Martin Caldwell ESOC M65 40:10  
2nd Eddie Harwood MOR M65 42:38 +2:28
3rd Phil Smithard KFO M70 46:52 +6:42
4th Leslie Dalgleish ESOC M65 48:24 +8:14
5th Geoffrey Hensman FVO M70 49:05 +8:55
6th Robin Strain ELO M65 53:02 +12:52
7th Pat Squire INT M70 53:17 +13:07
8th Alastair Lessells ESOC M70 53:25 +13:15
9th Roger Scrutton ESOC M70 53:41 +13:31
10th Brian Bullen FVO M65 61:51 +21:41
11th Ian Pyrah ESOC M70 67:55 +27:45
12th Robert Findlay ESOC M70 70:39 +30:29
13th Les Smithard KFO M65 76:07 +35:57
14th George Esson GRAMP M70 88:19 +48:09

Ultravet Women 65+

Results

3.175km 85m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Margaret Dalgleish ESOC W65 42:22  
2nd Eleanor Pyrah ESOC W70 45:48 +3:26
3rd Joan Noble INVOC W70 47:52 +5:30
4th Heather Smithard KFO W65 49:30 +7:08
5th Lindsey Hensman FVO W70 55:13 +12:51
6th Fiona Findlay ESOC W65 55:15 +12:53
7th Kathleen Lessells ESOC W70 57:28 +15:06
  Lynne Walker BASOC W65 m11  
  Valerie Springett INVOC W70 m9-18  
  Margaret Dearman MOR W65 m11  
  Lindsey Esson GRAMP W65 m13-18  

Veteran Men 40+

Results

6.35km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jon Hollingdale MOR M55 45:05  
2nd Laurence Cload INVOC M40 46:57 +1:52
3rd Roger Goddard FVO M40 47:46 +2:41
4th Ray Ward INT M40 48:52 +3:47
5th Paul Hammond FVO M40 49:09 +4:04
6th Andrew Campbell MOR M50 49:31 +4:26
7th Paul Caban INT M50 50:54 +5:49
8th Dave Robertson CLYDE M50 51:19 +6:14
9th Brad Connor FVO M45 52:39 +7:34
10th David Weir MOR M55 55:29 +10:24
11th Trevor Hindle MDOC M50 55:32 +10:27
12th Mark Wood ESOC M50 56:20 +11:15
13th Warwick Taylor MOR M40 56:31 +11:26
14th Jon Shepherd INVOC M50 58:00 +12:55
15th William Nicolson INVOC M40 59:25 +14:20
16th Alastair Dunlop CLYDE M45 60:14 +15:09
17th Rupert Hornby MOR M50 62:55 +17:50
18th Peter McLuckie MOR M45 64:58 +19:53
19th Trevor Hoey FVO M50 67:13 +22:08
20th Doug Flint FVO M50 67:49 +22:44
21st Stuart Graham SOLWAY M50 68:32 +23:27
22nd John Worth LEI M50 68:59 +23:54
23rd John Pullen MOR M45 81:30 +36:25
24th Stuart Mccartney CLYDE M50 106:06 +61:01
  Alistair Duguid TAY M40 m17  

Veteran Women 40+

Results

5.725km 130m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Katherine Taylor MOR W40 56:54  
2nd Heather Fellbaum MDOC W55 58:38 +1:44
3rd Elizabeth Barr MOR W50 61:15 +4:21
4th Nicola Howard MOR W40 64:31 +7:37
5th Julie Ferris LEI W50 65:35 +8:41
6th Lynne Thomas WCOC W45 66:34 +9:40
7th Cathy Tilbrook FVO W50 69:50 +12:56
8th Morag McLuckie MOR W45 77:49 +20:55
9th Rachel Scott GRAMP W50 78:11 +21:17
10th Maire Convery HH W50 78:26 +21:32
11th Sue Barrie MAROC W50 81:22 +24:28
12th Laura Farquharson GRAMP W50 82:06 +25:12
13th Caroline Hornby MOR W50 84:51 +27:57
14th Karen Fraser MOR W40 86:57 +30:03
15th Elizabeth Campbell MOR W50 93:01 +36:07
16th Suzanne Lynch-Mckay MOR W40 99:29 +42:35
  Hanne Robertson ESOC W45 m9-12 m15-25  
  Rachel Wilson CLYDE W50 m24-25  
  Louise Longhurst FVO W50 rtd  

Young Junior Men 12-

Results

1.825km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st James Hammond FVO M12 10:40  
2nd Finlay McLuckie MOR M10 12:40 +2:00
3rd Michael Bishenden MOR M12 12:53 +2:13
4th Joel Atkinson ELO M12 13:49 +3:09
5th Ewan Mccartney CLYDE M12 15:41 +5:01
6th Andrew Twigg FVO M12 15:58 +5:18
7th Calum Robertson ESOC M10 19:08 +8:28
8th Fergus Kenyon MOR M12 23:23 +12:43
9th Campbell Spenceley FVO M12 25:59 +15:19
10th Ruairi Owens ECKO M12 26:50 +16:10
11th Rowan Lawlor ESOC M12 27:50 +17:10
12th Tom Tynan ESOC M12 29:04 +18:24
  Matthew Bishenden MOR M10 m9-10  
  Cameron Reid MOR M10 m15  
  Patrick Fraser MOR M10 m15  

Young Junior Women 12-

Results

1.825km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Kate McLuckie MOR W12 13:54  
2nd Emily Atkinson ELO W10 17:02 +3:08
3rd Scarlett Britain MOR W12 20:30 +6:36
4th Isla Spenceley FVO W10 22:41 +8:47
5th Katie Hensman FVO W12 30:54 +17:00
6th Emma Pennie MOR W10 36:49 +22:55
7th Isla Hay MOR W10 44:04 +30:10
  Emily Fraser MOR W10 m15  
Course Results

Course 1

Results

7.125km 165m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Alexander Chepelin EUOC M21 Open Men 45:52  
2nd Eddie Narbett EUOC M20 Open Men 48:05 +2:13
3rd Finn Lydon EUOC M20 Open Men 49:35 +3:43
4th Max Bloor EUOC M18 Open Men 51:40 +5:48
5th Calum McLeod EUOC M21 Open Men 53:49 +7:57
6th Alastair Thomas EUOC M18 Open Men 53:50 +7:58
7th Will Hensman FVO M35 Open Men 54:19 +8:27
8th Jack Gomersall GRAMP M21 Open Men 55:32 +9:40
9th Simon Gardner CLYDE M21 Open Men 56:36 +10:44
10th Duncan Robertson ESOC M18 Open Men 56:47 +10:55
11th Callum White EUOC M21 Open Men 59:02 +13:10
12th Ben Brown ESOC M18 Open Men 62:11 +16:19
13th Robin Galloway INT M50 Open Men 63:15 +17:23
14th Aleksandr Vikentev GUOC M21 Open Men 65:50 +19:58
15th Joseph Goodwin WCOC M18 Open Men 65:51 +19:59
16th Michael Stanwix EUOC M20 Open Men 66:47 +20:55
17th Tyler Morrison ESOC M21 Open Men 74:51 +28:59
18th Colin McArthur MOR M21 Open Men 75:02 +29:10
  Mark Nixon FVO M21 Open Men m7-9 m11-30  
  Andrew Lindsay EUOC M21 Open Men m5-15  
  Thomas Wilson EUOC M21 Open Men m1-5  
  Tom Lines EUOC M20 Open Men m7-11 m13-16 rtd  

Course 2

Results

6.35km 125m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Jon Hollingdale MOR M55 Veteran Men 40+ 45:05  
2nd Laurence Cload INVOC M40 Veteran Men 40+ 46:57 +1:52
3rd Roger Goddard FVO M40 Veteran Men 40+ 47:46 +2:41
4th Ray Ward INT M40 Veteran Men 40+ 48:52 +3:47
5th Paul Hammond FVO M40 Veteran Men 40+ 49:09 +4:04
6th Andrew Campbell MOR M50 Veteran Men 40+ 49:31 +4:26
7th Paul Caban INT M50 Veteran Men 40+ 50:54 +5:49
8th Dave Robertson CLYDE M50 Veteran Men 40+ 51:19 +6:14
9th Claire Ward INT W40 Open Women 52:03 +6:58
10th Brad Connor FVO M45 Veteran Men 40+ 52:39 +7:34
11th David Weir MOR M55 Veteran Men 40+ 55:29 +10:24
12th Trevor Hindle MDOC M50 Veteran Men 40+ 55:32 +10:27
13th Mark Wood ESOC M50 Veteran Men 40+ 56:20 +11:15
14th Warwick Taylor MOR M40 Veteran Men 40+ 56:31 +11:26
15th Jon Shepherd INVOC M50 Veteran Men 40+ 58:00 +12:55
16th Alison Campbell BASOC W21 Open Women 59:19 +14:14
17th William Nicolson INVOC M40 Veteran Men 40+ 59:25 +14:20
18th Alastair Dunlop CLYDE M45 Veteran Men 40+ 60:14 +15:09
19th Rachel Kirkland INT W45 Open Women 60:40 +15:35
20th Elitsa Atanasova GUOC W20 Open Women 62:13 +17:08
21st Rupert Hornby MOR M50 Veteran Men 40+ 62:55 +17:50
22nd Peter McLuckie MOR M45 Veteran Men 40+ 64:58 +19:53
23rd Trevor Hoey FVO M50 Veteran Men 40+ 67:13 +22:08
24th Laura Hindle FVO W20 Open Women 67:23 +22:18
25th Michaela Kolistanikova AUOC W21 Open Women 67:37 +22:32
26th Carolyn Hindle FVO W21 Open Women 67:45 +22:40
27th Doug Flint FVO M50 Veteran Men 40+ 67:49 +22:44
28th Stuart Graham SOLWAY M50 Veteran Men 40+ 68:32 +23:27
29th Jane Pottie BASOC W35 Open Women 68:54 +23:49
30th John Worth LEI M50 Veteran Men 40+ 68:59 +23:54
31st Josie Gomersall GRAMP W18 Open Women 69:44 +24:39
32nd Jennifer Atkinson ELO W35 Open Women 71:36 +26:31
33rd Kaisa Oikkonen MOR W35 Open Women 75:51 +30:46
34th Alexandra Boloux EUOC W20 Open Women 79:38 +34:33
35th John Pullen MOR M45 Veteran Men 40+ 81:30 +36:25
36th Isobel Setford GUOC W21 Open Women 86:20 +41:15
37th David Owens ECKO M45 Course 2 Open 90:29 +45:24
38th Stuart Mccartney CLYDE M50 Veteran Men 40+ 106:06 +61:01
  Mairi Weir MOR W18 Open Women m24-27  
  Alistair Duguid TAY M40 Veteran Men 40+ m17  
  Jennifer Allison ESOC W21 Open Women w24  
  Melissa Aliouat GUOC W18 Course 2 Open m9 rtd  

Course 3

Results

5.725km 130m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Ian Maxwell RR M55 Supervet Men 55+ 50:22  
2nd Donald Petrie CLYDE M60 Supervet Men 55+ 51:21 +0:59
3rd Adrian Chapman MOR M55 Supervet Men 55+ 55:23 +5:01
4th Sam Gomersall GRAMP M55 Supervet Men 55+ 56:27 +6:05
5th Keith Brown ESOC M55 Supervet Men 55+ 56:49 +6:27
6th Katherine Taylor MOR W40 Veteran Women 40+ 56:54 +6:32
7th Graham McIntyre INT M60 Supervet Men 55+ 57:00 +6:38
8th Heather Fellbaum MDOC W55 Veteran Women 40+ 58:38 +8:16
9th Nick Barr MOR M55 Supervet Men 55+ 59:30 +9:08
10th David Frame TAY M60 Supervet Men 55+ 59:51 +9:29
11th Elizabeth Barr MOR W50 Veteran Women 40+ 61:15 +10:53
12th Roger Thomas WCOC M55 Supervet Men 55+ 61:42 +11:20
13th Gary Longhurst FVO M55 Supervet Men 55+ 62:56 +12:34
14th Nicola Howard MOR W40 Veteran Women 40+ 64:31 +14:09
15th Julie Ferris LEI W50 Veteran Women 40+ 65:35 +15:13
16th Pete Lawrence GRAMP M55 Supervet Men 55+ 65:53 +15:31
17th Crawford Lindsay ESOC M60 Supervet Men 55+ 66:07 +15:45
18th Peter Brownsort ELO M55 Supervet Men 55+ 66:17 +15:55
19th Lynne Thomas WCOC W45 Veteran Women 40+ 66:34 +16:12
20th Keith Roberts MAROC M55 Supervet Men 55+ 68:09 +17:47
21st Cathy Tilbrook FVO W50 Veteran Women 40+ 69:50 +19:28
22nd Donald Grassie MOR M60 Supervet Men 55+ 74:29 +24:07
23rd Morag McLuckie MOR W45 Veteran Women 40+ 77:49 +27:27
24th Rachel Scott GRAMP W50 Veteran Women 40+ 78:11 +27:49
25th Maire Convery HH W50 Veteran Women 40+ 78:26 +28:04
26th Paul Furness MOR M60 Supervet Men 55+ 79:26 +29:04
27th Sue Barrie MAROC W50 Veteran Women 40+ 81:22 +31:00
28th Laura Farquharson GRAMP W50 Veteran Women 40+ 82:06 +31:44
29th Rory Percival HH M50 Supervet Men 55+ 82:29 +32:07
30th Caroline Hornby MOR W50 Veteran Women 40+ 84:51 +34:29
31st Karen Fraser MOR W40 Veteran Women 40+ 86:57 +36:35
32nd Elizabeth Campbell MOR W50 Veteran Women 40+ 93:01 +42:39
33rd Malcolm Aldridge MOR M60 Course 3 Open 94:51 +44:29
34th James Morrison ESOC M60 Supervet Men 55+ 97:17 +46:55
35th Suzanne Lynch-Mckay MOR W40 Veteran Women 40+ 99:29 +49:07
  Dawn Goddard FVO W50 Course 3 Open m1-2 m4  
  Hanne Robertson ESOC W45 Veteran Women 40+ m9-12 m15-25  
  Christian Chapman-Bird GUOC M21 Course 3 Open m24  
  Rachel Wilson CLYDE W50 Veteran Women 40+ m24-25  
  Louise Longhurst FVO W50 Veteran Women 40+ rtd  

Course 4

Results

4.075km 100m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Alison Cunningham ESOC W55 Supervet Women 55+ 39:09  
2nd Robbie Peal EUOC M20 Course 4 Open 39:27 +0:18
3rd Martin Caldwell ESOC M65 Ultravet Men 65+ 40:10 +1:01
4th Mary Ross INT W45 Course 4 Open 41:50 +2:41
5th Eddie Harwood MOR M65 Ultravet Men 65+ 42:38 +3:29
6th Lesley Gomersall GRAMP W55 Supervet Women 55+ 43:41 +4:32
7th Eileen Maxwell RR W55 Supervet Women 55+ 43:57 +4:48
8th Tricia Alston INT W55 Supervet Women 55+ 46:17 +7:08
9th Phil Smithard KFO M70 Ultravet Men 65+ 46:52 +7:43
10th Leslie Dalgleish ESOC M65 Ultravet Men 65+ 48:24 +9:15
11th Geoffrey Hensman FVO M70 Ultravet Men 65+ 49:05 +9:56
12th Amelia Petrie CLYDE W60 Supervet Women 55+ 49:51 +10:42
13th Fiona Hendrie FVO W55 Supervet Women 55+ 50:23 +11:14
14th Sally Lindsay ESOC W60 Supervet Women 55+ 52:23 +13:14
15th Robin Strain ELO M65 Ultravet Men 65+ 53:02 +13:53
16th Pat Squire INT M70 Ultravet Men 65+ 53:17 +14:08
17th Alastair Lessells ESOC M70 Ultravet Men 65+ 53:25 +14:16
18th Roger Scrutton ESOC M70 Ultravet Men 65+ 53:41 +14:32
19th Kirsty McArthur MOR W21 Course 4 Open 54:35 +15:26
20th Morag McIntyre INT W55 Supervet Women 55+ 54:52 +15:43
21st Sheila Strain ELO W70 Supervet Women 55+ 56:10 +17:01
22nd Carole Chapman MOR W55 Supervet Women 55+ 56:16 +17:07
23rd Hazel Hindle MDOC W55 Supervet Women 55+ 57:19 +18:10
24th Elizabeth Furness MOR W60 Supervet Women 55+ 61:00 +21:51
25th Brian Bullen FVO M65 Ultravet Men 65+ 61:51 +22:42
26th Zoë MacKenzie INVOC W40 Course 4 Open 62:17 +23:08
27th Deborah Goodwin WCOC W55 Supervet Women 55+ 62:44 +23:35
28th Victoria Graham GUOC W21 Course 4 Open 65:45 +26:36
29th Pauline McAdam RR W60 Supervet Women 55+ 65:48 +26:39
30th Jan Kersel ECKO W60 Supervet Women 55+ 66:49 +27:40
31st Ian Pyrah ESOC M70 Ultravet Men 65+ 67:55 +28:46
32nd Robert Findlay ESOC M70 Ultravet Men 65+ 70:39 +31:30
33rd Les Smithard KFO M65 Ultravet Men 65+ 76:07 +36:58
34th Claire Acheson   W30 Course 4 Open 87:39 +48:30
35th George Esson GRAMP M70 Ultravet Men 65+ 88:19 +49:10
  Ali Wiseman MOR W45 Course 4 Open m21-22  

Course 5

Results

3.175km 85m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Margaret Dalgleish ESOC W65 Ultravet Women 65+ 42:22  
2nd Eleanor Pyrah ESOC W70 Ultravet Women 65+ 45:48 +3:26
3rd Joan Noble INVOC W70 Ultravet Women 65+ 47:52 +5:30
4th Vicky Thornton MDOC W55 Course 5 Open 48:52 +6:30
5th Heather Smithard KFO W65 Ultravet Women 65+ 49:30 +7:08
6th Douglas Murray MOR M80 Hypervet Men 75+ 49:41 +7:19
7th Lindsey Hensman FVO W70 Ultravet Women 65+ 55:13 +12:51
8th Fiona Findlay ESOC W65 Ultravet Women 65+ 55:15 +12:53
9th Kathleen Lessells ESOC W70 Ultravet Women 65+ 57:28 +15:06
10th Sally Mccartney CLYDE W50 Course 5 Open 64:56 +22:34
  Lynne Walker BASOC W65 Ultravet Women 65+ m11  
  Valerie Springett INVOC W70 Ultravet Women 65+ m9-18  
  Margaret Dearman MOR W65 Ultravet Women 65+ m11  
  Lindsey Esson GRAMP W65 Ultravet Women 65+ m13-18  

Course 6

Results

3.5km 100m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind Excl Excess
1st Angus Ivory INT M14 Junior Men 16- 25:55    
2nd Sam Crawshaw SYO M14 Junior Men 16- 26:41 +0:46  
3rd Alastair Mccartney CLYDE M14 Junior Men 16- 29:37 +3:42  
4th Isobel Howard MOR W14 Junior Women 16- 32:19 +6:24  
5th Herbie Ashworth WCOC M14 Junior Men 16- 33:23 +7:28  
6th Faith Kenyon MOR W14 Junior Women 16- 37:17 +11:22  
7th Thomas Brownsort ELO M18 Course 6 Open 39:08 +13:13  
8th Ida Oikkonen MOR W14 Junior Women 16- 45:04 +19:09  
9th Jonty Goodwin WCOC M16 Junior Men 16- 46:33 +20:38  
10th Morven Farquharson GRAMP W14 Junior Women 16- 46:44 +20:49  
11th Carrie Brown MOR W14 Junior Women 16- 51:02 +25:07  
12th Kirsty Farquharson GRAMP W14 Junior Women 16- 56:14 +30:19  

Course 7

Results

1.825km 60m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st James Hammond FVO M12 Young Junior Men 12- 10:40  
2nd Finlay McLuckie MOR M10 Young Junior Men 12- 12:40 +2:00
3rd Michael Bishenden MOR M12 Young Junior Men 12- 12:53 +2:13
4th Joel Atkinson ELO M12 Young Junior Men 12- 13:49 +3:09
5th Kate McLuckie MOR W12 Young Junior Women 12- 13:54 +3:14
6th Ewan Mccartney CLYDE M12 Young Junior Men 12- 15:41 +5:01
7th Jamie Connor FVO M12 Course 7 Open 15:54 +5:14
8th Andrew Twigg FVO M12 Young Junior Men 12- 15:58 +5:18
9th Emily Atkinson ELO W10 Young Junior Women 12- 17:02 +6:22
10th Calum Robertson ESOC M10 Young Junior Men 12- 19:08 +8:28
11th Scarlett Britain MOR W12 Young Junior Women 12- 20:30 +9:50
12th Isla Spenceley FVO W10 Young Junior Women 12- 22:41 +12:01
13th Fergus Kenyon MOR M12 Young Junior Men 12- 23:23 +12:43
14th Hannah Inman FVO W10 Course 7 Open 24:42 +14:02
15th Campbell Spenceley FVO M12 Young Junior Men 12- 25:59 +15:19
16th Ruairi Owens ECKO M12 Young Junior Men 12- 26:50 +16:10
17th Rowan Lawlor ESOC M12 Young Junior Men 12- 27:50 +17:10
18th Tom Tynan ESOC M12 Young Junior Men 12- 29:04 +18:24
19th Katie Hensman FVO W12 Young Junior Women 12- 30:54 +20:14
20th Emma Pennie MOR W10 Young Junior Women 12- 36:49 +26:09
21st Isla Hay MOR W10 Young Junior Women 12- 44:04 +33:24
  Matthew Bishenden MOR M10 Young Junior Men 12- m9-10  
  Cameron Reid MOR M10 Young Junior Men 12- m15  
  Emily Fraser MOR W10 Young Junior Women 12- m15  
  Patrick Fraser MOR M10 Young Junior Men 12- m15